Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Czy warto inwestować w złoto w 2016 roku?

Czy warto inwestować w złoto w 2016 roku?

Stabilność złotego kruszcu sprawia, że od wielu lat przyciąga inwestorów - czy jednak w 2016 roku inwestowanie w złoto będzie opłacalne?

Złoto jako forma płatności jest znane na całym świecie, w tym kształcie funkcjonowało do początku lat 70. W Polsce system walutowy oparty na złocie istniał do okresu międzywojennego. Złoto w formie płatniczej pozwalało na stabilizacje kursu waluty oraz zapobiegało nadmiernej podaży pieniądza. Stąd i znana od dawna popularność inwestowania w towar tak uniwersalny, na który zawsze jest popyt.

Obecnie złoto jest dostępne w różny postaciach. Inwestorzy mogą w nie inwestować, kupując je w formie sztabek, złotych monet lub nabywając instrumenty finansowe powiązane z indeksami odwzorowującymi zachowanie rynku złota, a także deponując środki w lokaty strukturyzowane i fundusze inwestycyjne, powiązane z rynkami surowców.

W jakie złoto inwestować?

Inwestowanie w złoto powinniśmy traktować jako lokatę długoterminową, z nastawieniem na ochronę, a nie na powiększenie kapitału. Złoty kruszec w perspektywie długoterminowej charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne, inflację, deflacje, a także na zawirowania polityczne. Cena złota wzrasta zwłaszcza w okresach wojennych, rewolucyjnych, ponieważ wtedy stanowi pewny środek płatniczy. W celach inwestycyjnych nie warto lokować pieniędzy w złotą biżuterię typu kolie, kolczyki, pierścionki, ponieważ te wyroby powstają pod wpływem trendów i mody. Niestety, po latach złoty gadżet, będący sentymentalna pamiątką, na rynku może mieć wartość złotego złomu. W związku z tym, decydując się na inwestowanie w złoto, powinniśmy postawić na monety bulionowe lub sztabki złota. Są to wystandaryzowane wyroby o określonej zawartości kruszcu oraz wadze, opieczętowane stemplem menniczym, gwarantującym jakość i wartość produktu.

Warto zachować ostrożność w przypadku lokat w numizmaty kolekcjonerskie, ponieważ ich cena najczęściej przekracza wartość zawartego w nich złotego kruszcu. Gdy będziemy chcieli spieniężyć tego typu wyrób, wtedy najważniejsza okaże się ilość czystego złota w danym stopie, określana na kanwie karatów lub próby.

Złoto a instrumenty finansowe

Rynek złota wiąże się z grupą instrumentów finansowych, które możemy znaleźć również w Polsce - są to:

  • ETF-y odzwierciedlające zmiany cen,
  • fundusze inwestycyjne kupujące złoto,
  • akcje spółek z sektora metali szlachetnych,
  • kontrakty terminowe na złoto.

Decydując się inwestycje w takie papiery, pamiętajmy, że wiążą się one z podwyższonym rykiem, czyli mogą przynieść wysokie zyski, ale także kolosalne straty.

Czego unikać?

Lokaty strukturyzowane i fundusze inwestycyjne, które także są powiązane z rynkami surowcowymi, już od kilkunastu miesięcy nie rokują dobrze. Jest to związane z chińską gospodarką, która ostatnio dołuje ceny miedzi, ropy, płodów rolnych i złota na całym świecie.

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl