Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży - kiedy się nie przyda?

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży - kiedy się nie przyda?

Wyjeżdżając na urlop wykupujemy ubezpieczenie turystyczne, by zapewnić sobie bezpieczny wypoczynek, jednak oprócz takiej polisy warto także posiadać ubezpieczenie od rezygnacji z podróży.

Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu przyda się na wypadek, gdy planowana podróż z różnych przyczyn nie dojdzie do skutku. Przykładowo, jeśli w ostatniej chwili przed wyjazdem zachorowaliśmy lub szef odwołał nam urlop, możemy liczyć na zwrot kosztów z ubezpieczenia.

Kiedy ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Zanim wykupimy ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki czy wczasów, powinniśmy zapoznać się z różnymi ofertami ubezpieczycieli, ponieważ zakresy proponowanej ochrony w takich polisach mogą się znacząco różnić. Pamiętajmy, że ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu w pakiecie standardowym to produkt o bardzo wąskim zakresie ochrony.

Standardowa polisa

Zakres podstawowej wersji polisy od rezygnacji z wyjazdu ogranicza się na ogół tylko do szczególnych sytuacji losowych. Wśród nich znajdziemy:

  • śmierć, nagłe zachorowanie albo nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub osoby bliskiej. Pamiętajmy, że ciąża oraz jej konsekwencje, np. wcześniejszy poród, wliczane są do wyłączeń, w przypadku zajścia których ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania;
  • szkoda w mieniu ubezpieczonego lub jego bliskich albo szkoda wynikająca z kradzieży z włamaniem albo rozboju;
  • wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy ubezpieczonego lub osoby bliskiej na dzień rozpoczęcia lub trwania imprezy zagranicznej;
  • zwolnienie z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Z ochrony tej można skorzystać tylko w przypadku, gdy ubezpieczony umowę na czas nieokreślony.

Przyczyna odwołania wyjazdu a dokumenty

Bardzo ważne jest, aby przyczyna odwołania wcześniejszego powrotu z imprezy lub wypoczynku była potwierdzona odpowiednimi dokumentami, np.:

  • dokumentacją medyczną,
  • telegramem,
  • zaświadczeniem z policji,
  • zaświadczeniem z administracji.

Polisa typu "all risk"

Aby posiadać kompleksowe ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu, najlepiej wykupić polisę w formule "all risk". Ubezpieczenie to dotyczy zarówno rezygnacji czy przerwania wypoczynku zorganizowanego samodzielnie, jak i z biurem podróży. W ramach ubezpieczenia możemy liczyć na zwrot kosztów w przypadku:

  • opłaconej wycieczki,
  • anulowanych noclegów,
  • anulowanego biletu lotniczego, autokarowego czy promowego.

Kiedy wykupić ubezpieczenie?

Bardzo ważne jest, aby ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu wykupić nie później niż 3 dni po zakupieniu wycieczki, rezerwacji biletów i noclegów, bo tylko wtedy będzie ono nas odpowiednio chroniło.

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl