Ile dni czeka się na wypłatę odszkodowania?
Według obowiązującego prawa ubezpieczyciel ma określony termin na wypłatę należnego poszkodowanemu świadczenia. Ile dni będziemy czekać na wypłatę odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego?
Każdy ubezpieczyciel, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, ma 30 dni na wypłatę osobie poszkodowanej bezspornej części odszkodowania. W określonych przypadkach termin ten może jednak się wydłużyć:
- przy trudnościach w ustaleniu okoliczności wypadku,
- w przypadku braku niezbędnych dokumentów, które powinien dostarczyć ubezpieczony.
Obowiązki ubezpieczyciela
Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci poszkodowanemu świadczenia w terminie określonych 30 dni, powinno:
- powiadomić pisemnie poszkodowanego o przedłużeniu terminu,
- wyjaśnić przyczynę opóźnienia,
- poinformować o planowanym terminie wyjaśnienia sprawy.
W przypadku zaistnienia jakichkolwiek problemów z wyjaśnieniem sprawy należne odszkodowanie powinniśmy otrzymać w ciągu 14 dni od wyjaśnienia spornych kwestii.
Wypłata odszkodowania z OC - do 90 dni
W sytuacji, gdy staramy się o odszkodowanie z polisy OC, jego wypłata powinna nastąpić nie później niż w ciągu 90 dni od zawiadomienia ubezpieczyciela o szkodzie. Towarzystwo ubezpieczeniowe może przekroczyć ten termin tylko w przypadku, gdy w sprawie toczy się postępowanie karne lub cywilne.
Nie zapomnij o odsetkach za zwłokę!
Gdy ubezpieczyciel bezpodstawnie zwleka z wypłatą odszkodowania, ubezpieczonemu przysługuje prawo naliczania odsetek od pierwszego dnia po upływie 30-dniowego terminu. Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi, gdy ubezpieczyciel ma problemu z ustaleniem odpowiedzialności lub wysokości świadczenia.
Czasami zdarzają się także sytuacje, kiedy niemożliwe jest ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, jak i wysokości odszkodowania, wtedy firma ubezpieczeniowa ma obowiązek wykazać, że zrobiła wszystko, co było możliwe, aby wyjaśnić taką sprawę.
Co robić, gdy ubezpieczyciel zwleka z odszkodowaniem?
Jeśli ubezpieczyciel z nieuzasadnionych powodów zwleka z wypłatą odszkodowania, osoba poszkodowana może przedsięwziąć następujące kroki:
- wnieść sprawę do sądu o zapłatę zaległej kwoty wraz z odsetkami,
- złożyć skargę do Rzecznika Finansowego, który może poprosić firmę ubezpieczeniową o wyjaśnienie sprawy,
- złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego.
Odszkodowanie a postępowanie sądowe
W niektórych przypadkach może się okazać, że ubezpieczyciel powiadomi poszkodowanego, iż wypłata odszkodowania będzie możliwa dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. Do takiej sytuacji może dojść, gdy wina sprawcy nie jest oczywista, a jej stwierdzenie będzie możliwe dopiero na drodze sądowej.