Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Gdzie kupić monety bulionowe?

Gdzie kupić monety bulionowe?

Niedawny światowy kryzys, związany z załamaniem rynku walutowego oraz zachowawczymi krokami banków centralnych, sprawił, że inwestorzy zaczęli poszukiwać alternatywnych sposobów inwestycyjnych, coraz chętniej spoglądając w stronę złota - sprawdź, w jaki sposób można je kupić w postaci monet bulionowych.

Wielu początkujących inwestorów chcących kupić złoto boryka się z dylematem, co wybrać - sztabki czy monety? Pomimo tego, że zdania co do wyższości jednego rozwiązania nad drugim są podzielone, większość inwestorów decyduje się na monety. Jest tak dlatego, że monety bulionowe charakteryzują się największą rozpoznawalnością w skali światowej. Wśród najbardziej znanych marek znajdziemy: Kurgerrand, American Eagle, Wiener Philharmoniker i Maple Leaf, a także australijski Kangur.

Rozpoznawalność monet jest niezbędna w momencie ich sprzedaży, ponieważ najbardziej znane modele osiągają najwyższe ceny na rynku.

Monety znanych marek

Monety Krugerrand, oprócz największej na świecie rozpoznawalności, charakteryzują się także odpornością mechaniczną. Ten nominał wolniej się zużywa, ponieważ jest dodatkowo utwardzany miedzią. Monety Kugerrand, podobnie jak American Eagle, powstają z 22 karatowego złota. Pozostałe wymienione powyżej nominały posiadają 24 karaty czystego złota. Cechą wspólną wszystkich monet jest to, że każda z nich zawiera 1 uncję czystego złota, w związku z tym te z domieszką miedzi są cięższe od pozostałych.

Handel złotem a podatki

Handel złotem jest opodatkowany zerową stawką VAT. Kupując ten kruszec od firmy, unikamy płacenia podatku PCC w postaci 2% od wartości złota w przypadku ceny wyższej niż 1000 zł. Sprzedając złoto z zyskiem, nie zapłacimy podatku tylko w sytuacji, gdy byliśmy jego właścicielem przez minimum 6 miesięcy, licząc od kolejnego miesiąca po jego zakupie.

Gdzie kupować monety bulionowe?

Decydując się na inwestycję w monety bulionowe, najlepiej udać się do dobrego dealera. Na pewno nie warto kupować złota u pierwszego napotkanego jubilera, na aukcjach, czy na internetowych serwisach aukcyjnych. Pomimo tego, że te punkty sprzedaży mogą kusić ceną, bardzo łatwo możemy tam paść ofiara oszusta. Monety bulionowe możemy także nabyć w banku, jednak w tym miejscu zapłacimy wyższą cenę, ponieważ bank na transakcji musi zarobić. W dużych miastach złoto możemy kupić bezpośrednio w siedzibie sprzedawcy, umawiając się na wizytę telefonicznie. W przypadku odbioru osobistego większość sklepów przy transakcji poniżej 15 tys. euro umożliwia zakup anonimowy. Pozostali klienci mogą nabywać złoto przez Internet, płacąc przelewem. W przypadku tej ostatniej opcji zapłacimy wyższą cenę, ponieważ płatność kartą podnosi koszt kruszcu o 2-2,5%.

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl