Lokata progresywna - co to znaczy?
Lokaty to ciągle popularny wśród Polaków sposób oszczędzania. Nie wymagają żadnej skomplikowanej wiedzy inwestycyjnej, a do tego są bezpieczne. Na rynku mamy jednak do czynienia z różnymi rodzajami lokat. Dziś zajmiemy się lokatą progresywną. Co dokładnie znaczy ten termin?
Lokaty oferują właściwie wszystkie banki, które obsługują klientów indywidualnych, co nie znaczy, że również klienci korporacyjni nie mogą korzystać z takich form pomnażania pieniędzy. Mogą i korzystają ze specjalnych ofert. My jednak skupimy się tutaj na rodzaju lokaty nazywanym progresywną.
Co to jest lokata progresywna?
Mechanizm działania lokaty progresywnej jest zazwyczaj podobny: wpłaca się depozyt na pewien okres, zwykle to kilka miesięcy, a oprocentowanie tej lokaty rośnie wraz z długością trwania umowy (zmienia się co miesiąc). Należy jednak zwrócić uwagę, że początkowe oprocentowanie takiej lokaty jest bardzo niskie, a dopiero z czasem wzrasta. Nic w tym dziwnego, trzeba zacząć od niskiego pułapu, żeby mógł wzrosnąć i tym samym zachęcić klientów do jak najdłuższego utrzymywania depozytu.
Lokata progresywna a zysk
Niestety oszacowanie zysku z lokaty progresywnej nie jest wcale łatwą sprawą. To, że marketingowcy przekonują, iż dostaniemy 5% na takiej lokacie, nie oznacza, że tak właśnie będzie, bo zwykle podawane jest tylko oprocentowanie z ostatniego miesiąca, czyli najwyższe. Oczywiście - dla lepszego efektu. Przede wszystkim średnie oprocentowanie tego rodzaju lokat jest często niższe od lokat standardowych. Dodatkowo najczęściej odsetki kapitalizowane są na koniec okresu obowiązywania lokaty, co jest mniej korzystne niż przy kapitalizacji co miesiąc. Wyliczenie faktycznego zysku wcale nie jest łatwe, trzeba liczyć zysk dla każdego miesiąca, a potem sumować.
Czy warto zakładać lokatę progresywną?
Jedną z zalet tego rodzaju depozytu jest często oferowana przez banki możliwość rezygnacji przed terminem zakończenia lokaty bez utraty wszystkich odsetek. Często banki naliczają oprocentowanie za okres, w którym depozyt był faktycznie utrzymywany. Szybie zerwanie takiej lokaty jest jednak nieopłacalne, ze względu na niskie oprocentowanie początkowe depozytów progresywnych. Jeśli zależy nam na wyższym zysku, lepiej poszukać lokaty krótkookresowej, oferowanej w promocji. Niestety tego rodzaju produkty przeważnie dostępne są jednak tylko dla nowych klientów banków.