Marża kredytu - co to jest i czym różni się od oprocentowania?
Zaciągając kredyt, nie zawsze zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę wpływa na koszt pożyczenia pieniędzy. Najczęściej interesuje nas tylko wysokość miesięcznej raty, a tymczasem warto zwrócić uwagę na inne składowe kredytu, takie jak marża i oprocentowanie – czym są tak naprawdę i jaka jest między nimi różnica?
Jako przykład niech nam posłuży kredyt hipoteczny, na którym doskonale widać zależność oprocentowania od marży, chociaż pojawia się tu jeszcze kwestia stopy rynkowej (np. WIBOR dla kredytów w złotówkach).
Kilka słów na temat marży
Marża to w dużym skrócie po prostu zarobek banku - jego wynagrodzenie za udzielenie kredytu. Od czego zależy wysokość marży? Tak naprawdę od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim poziom marży jest kształtowany przez politykę danego banku. Z drugiej strony na wysokość marży wpływają również takie aspekty, jak:
- cel kredytu (przy solidnym zabezpieczeniu - a takim jest hipoteka - poziom marży jest dużo niższy niż np. w przypadku pożyczek gotówkowych),
- wysokość wkładu własnego kredytobiorcy (warto dysponować większą kwotą niż wymagane minimalne 15% wartości inwestycji),
- wiarygodność kredytowa danego klienta (czyli dobra historia w BIK-u),
- zdolność kredytowa (im wyższa, tym większym zaufaniem obdarzy nas bank).
Warto wiedzieć, że wysokość marży nie zawsze pozostanie taka sama przez cały okres umowy. Nie zawsze oczywiście tak jest, ale może się zdarzyć w pewnych przypadkach, na przykład gdy korzystaliśmy z promocyjnej oferty, w której na początku była obniżona marża, a po kilku miesiącach, wraca do poziomu standardowego lub gdy rezygnujemy z dodatkowego produktu, dzięki któremu płaciliśmy niższą marżą. Wszelkie zmiany marży muszą być jednak znane kredytobiorcy już na początku - przy podpisywaniu umowy kredytowej.
Oprocentowanie kredytu
Oprocentowanie kredytu wpływa na jego koszt. Oprocentowanie składa się właśnie z marży, a także ze stopy rynkowej (np. wspomniany już WIBOR). Dopiero te dwa czynniki kształtują oprocentowanie nominalne (rzeczywiste to RRSO, uwzględniające wszystkie koszty, takie jak np. prowizja czy wysokość składki ubezpieczeniowej, jeśli bank wymaga zakupienia polisy do kredytu).
Na wysokość stopy rynkowej klient nie ma wpływu, jedynie może starać się negocjować wysokość marży. Jeśli mu się uda, oczywiście oprocentowanie kredytu spadnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze niskie oprocentowanie kredytu oznacza także automatycznie niską marżę, bo wszystko zależy od stóp rynkowych. Bardzo niskie oprocentowanie (wskutek niskiego poziomu WIBOR-u) z wysoką marżą może w konsekwencji przełożyć się na znaczny wzrost odsetek gdy stopa rynkowa nagle wzrośnie.