Przelew SEPA - co to jest?
Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, podróżowanie po całej Europie stało się normą. Podobnie jest z pracą czy też z miejscem zamieszkania. W związku z tym, że wielu Polaków wyemigrowało w celach zarobkowych, często korzystają oni z różnych usług bankowych, umożliwiających przesyłkę pieniędzy z Polski do kraju zamieszkania i odwrotnie. Jedną z możliwości przekazywania pieniędzy między bankami różnych krajów jest przelew SEPA - a jak on działa?
Przelew zagraniczny, zwany także poleceniem wypłaty za granicę, to zlecenie przyjmowane przez bank w celu przekazania środków pieniężnych do innego banku, mającego siedzibę w innym kraju. Przelew tego typu jest wykonywany w walucie obcej.
Polskie banki mają w ofercie kilka metod przesyłania pieniędzy w walucie obcej. Różnią się one między sobą szybkością realizacji zlecenia i poziomem opłat, w wymienić wśród nich należy SEPA i SWIFT SHA.
Co to jest przelew SEPA?
SEPA (z ang. single euro payment area) to inicjatywa Unii Europejskiej, której celem jest stworzenie jednolitego obszaru płatniczego. Kluczowym czynnikiem tej inicjatywy jest udostępnienie szybkich przelewów w walucie euro, stąd nazwa przelewu SEPA. Operacje takie są już realizowane we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii, Lichtensteinie i Szwajcarii.
Warunki przelewu SEPA
Wymogi niezbędne do prawidłowego wykonania przelewu SEPA to:
- euro musi być walutą transakcji,
- wskazanie opcji kosztów SHA, czyli podziału kosztów pomiędzy nadawcę a odbiorcę,
- prawidłowe podanie kodu SWIFT, określający bank beneficjenta,
- prawidłowe podanie numeru rachunku beneficjenta w formacie IBAN,
- należy wybrać tryb zwykły płatności,
- bank beneficjenta musi być uczestnikiem Polecenia Przelewu SEPA,
- kraj beneficjenta, gdzie trafi przelew, musi należeć do Unii Europejskiej, inne kraje to: Norwegia, Islandia, Lichtenstein lub Szwajcaria,
- identyfikacja banku odbierającego pieniądze powinna być możliwa przy pomocy numeru BIC.
Przelewy SEPA nie mogą posiadać opcji przyśpieszających czas realizacji. W ramach standardu wprowadzanego przez UE każdy przelew europejski powinien znaleźć się na rachunku odbiorcy do końca kolejnego dnia roboczego.
Ile to kosztuje?
Jednorazowa opłata pobierana przez polskie banki za przelew SEPA:
- Alior Bank - Konto Wyższej Jakości: 0 zł, pozostałe konta: 5 zł
- BGŻ - Konto Bardzo Osobiste: 0 zł, pozostałe konta: 8 zł
- BZ WBK - 5 zł
- Getin Bank - 20 zł
- ING Bank Śląski - 5 zł
- mBank - 5 zł
- Pekao SA - 9,90 zł
- PKO BP - 8 zł