Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Ile dni idzie przelew SEPA?

Ile dni idzie przelew SEPA?

Przelew typu SEPA umożliwia klientowi przesyłkę pieniędzy do banków znajdujących się na terenie Unii Europejskiej oraz do Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii, Islandii i Monako. Jak długo trzeba czekać na przelew SEPA?

Przelew SEPA może zostać zrealizowany tylko w przypadku, gdy obydwa banki uczestniczące w transakcji należą do grupy SEPA.

Waluta przelewów

W związku z tym, że przelew SEPA jest realizowany na terytorium Unii Europejskiej, jedyną akceptowalną walutą transakcji jest euro. Nie ma natomiast znaczenia, czy przelew ten będzie wykonywany z rachunku prowadzonego w walucie polskiej, czy obcej. W sytuacji, gdy konto osoby zlecającej przelew jest prowadzone np. w polskim złotym, podczas realizacji przelewu nastąpi przewalutowanie.

Koszty przelewów

System rozliczania przelewów SEPA jest scentralizowany, co oznacza, że brak jest banków pośredniczących w transakcji. Dobrym tego aspektem jest ograniczenie dodatkowych opłat związanych z uczestnictwem innych tych banków. Takie ograniczenie sprawia, że przelew SEPA kosztuje dużo mniej niż jego światowy odpowiednik SWIFT. Koszt przelewu europejskiego SEPA mieści się w granicach od 5 do 20 złotych. W niektórych bankach przelewy SEPA są bezpłatne.

Jak długo idzie przelew SEPA?

Przelew SEPA idzie dużo szybciej niż jego odpowiednik w innych walutach – SWIFT. Jest to spowodowane tym, że droga transakcji odbywa się bez żadnych pośredników. Ostateczny czas realizacji takiego przelewu jest zależny od banku i godzin jego sesji wychodzących czy przychodzących oraz od działania międzynarodowych systemów spinających banki na całym świecie, czyli SEPA (Single Euro Payments Area). Podczas realizacji przelewu SEPA przesyłane środki powinny znaleźć się w banku odbiorcy nie później niż następnego dnia roboczego po złożeniu zlecenia albo po dacie wskazanej w tym poleceniu.

Jak zlecić przelew SEPA?

Wypełniając dane do przelewu SEPA, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by numer rachunku bankowego podany był w formacie IBAN - jest to międzynarodowy standard numeracji rachunku bankowego. W Polsce to numer rachunku bankowego poprzedzony kodem naszego kraju, dwiema literkami PL. Dodatkowo w formularzu musi się znaleźć kod BIC banku odbiorcy – jest to ośmio- lub jedenastoznakowy identyfikator danego banku wykorzystywany przy transakcjach zagranicznych.

Kto płaci za przelew?

Koszty za dokonanie przelewu zagranicznego rozliczane są w trzech taryfach. Przy przelewie SEPA obowiązuje taryfa najtańsza, czyli SHA, oznacza to, że opłaty banku nadawcy przechodzą na zleceniodawcę, a banku odbiorcy na odbiorcę.

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl