Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Lokata w polskim banku dla obcokrajowca

Lokata w polskim banku dla obcokrajowca

Lokaty terminowe są niezwykle popularne w Polsce - ale czy zakładać je w bankach mogą tylko Polacy czy także obcokrajowcy?

Ze względu na niskie stopy procentowe lokaty bankowe dawno już przestały być inwestycjami, na których można dużo zarobić. Wyjątkiem mogą być depozyty promocyjne, kierowane do nowych klientów, które często mają nawet dwa razy wyższe oprocentowanie niż lokaty standardowe. Depozyty są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, dlatego uważane są za bezpieczne i to często przyciąga klientów.

Rodzaje lokat

Polskie banki oferują różnego rodzaju lokaty. Najpopularniejsze są standardowe lokaty terminowe, w ramach których klient powierza bankowi swoje pieniądze na określony czas w zamian za odsetki (wynagrodzenie). Na rynku depozytowym można także znaleźć:

  • lokaty jednodniowe (dziś rzadko spotykane, ale dawniej pozwalające uniknąć podatku Belki), zakładane czasem nawet na kilka godzin,
  • lokaty rentierskie (dla osób dysponujących dużym kapitałem, i ich przypadku odsetki wypłacane są w stałych odstępach czasu, a nie na koniec terminu depozytu),
  • lokaty strukturyzowane – pieniądze po części lokowane w bezpieczne instrumenty (np. depozyty bankowe czy obligacje państwowe), a po części w bardziej ryzykowne (np. akcje na giełdzie, surowce),
  • lokaty walutowe,
  • lokaty overnight (dla przedsiębiorców),
  • lokaty progresywne (oprocentowanie wzrasta wraz z długością okresu depozytu),
  • lokaty call (odsetki wypłacane po wypowiedzeniu depozytu przez klienta).

Lokaty bankowe – formalności dla obcokrajowców

Na ogół banki nie stwarzają już problemów, gdy obcokrajowiec chce założyć lokatę terminową w polskiej instytucji finansowej. Potrzebne będzie jednak przedłożenie odpowiednich dokumentów. Ich rodzaj może się różnić w poszczególnych bankach, chociaż są i takie, które obcokrajowiec musi pokazać w każdej instytucji finansowej. Chodzi tu przede wszystkim o kartę pobytu i o paszport. W niektórych bankach już to wystarczy, w innych – to dopiero początek formalności. Oto kilka przykładów:

  • w Banku Smart potrzebny będzie jeszcze dokument poświadczający obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej,
  • w Eurobanku – dokument potwierdzający zameldowanie, zaświadczenie o miejscu zamieszkania,
  • w ING Banku Śląskim wystarczy tylko oświadczenie o adresie zameldowania.

Banki wprowadzają także czasami dodatkowe ograniczenia, jak na przykład brak możliwości zakładania i zarządzania lokatą przez internet. 

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl