Zielona karta - Czarnogóra 2016
Wybierając się samochodem w podróż zagraniczną, oprócz podstawowych dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy, potrzebujemy także ubezpieczenia OC lub Zieloną Kartę. Czy wyjeżdżając do Czarnogóry w 2016 roku będziemy potrzebowali Zielonej Karty?
Zielona Karta to międzynarodowy dokument potwierdzający ubezpieczenie OC. Polisa w formie Zielonej Karty chroni jej posiadacza lub kierowcę samochodu przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych poza granicami kraju.
Dokąd bez Zielonej Karty?
Od 1 maja 2004 roku, po wejściu Polski do UE, Polacy podróżujący po krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie muszą posiadać Zielonej Karty. W tym regionie jako ochrona wystarczy podróżującemu polskie ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie wykupione w Polsce obowiązuje w następujących krajach:
Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.
Czarnogóra i inne kraje
W przypadku, gdy wybieramy się do innych państw, potrzebny będzie nam Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, czyli Zielona Karta. Dokument ten niezbędny jest w:
- Albanii,
- Białorusi,
- Bośni i Hercegowinie,
- Czarnogórze,
- Iranie,
- Izraelu,
- Macedonii,
- Maroku,
- Mołdawii,
- Rosji,
- Tunezji,
- Turcji,
- na Ukrainie.
Zieloną Kartę możemy otrzymać razem z polisą OC. W przypadku, gdy ubezpieczyciel nam takiego dokumentu nie wyda, należy się o niego upomnieć. Na ogół Zielona Karta jest bezpłatna. Jednak w sytuacji, gdy zdecydujemy się ją wykupić, np. na granicy, wtedy musimy liczyć się z kosztem około 120 zł za miesiąc ochrony. Cena Zielonej Karty zależy od kraju, do którego się jedziemy, długości podróży, kursu dolara.
Nie zapomnij o innych ubezpieczeniach!
Przed wyjazdem za granicę, warto także zastanowić się nad wykupieniem do standardowego OC polisy assistance i ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW. Takie ubezpieczenia przydadzą się zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Dobra polisa powinna gwarantować pokrycie kosztów holowania samochodu, wynajem auta zastępczego, nieprzewidzianego noclegu, a także opieki medycznej i prawnej, w tym pomocy tłumacza.
Wyjeżdżając za granicę, powinniśmy także zaopatrzyć się w druk oświadczenia tzw. European Accident Statement. Uprości on bardzo formalności w razie wypadku czy kolizji.