Jak wycofać się z kredytu?
Czy możemy zrezygnować z kredytu lub pożyczki? W jakiej sytuacji jest to możliwe i czy będzie nas to coś kosztować?
Banki mają dla nas przebogatą ofertę kredytów konsumenckich. W dodatku obecnie możemy pożyczyć pieniądze na bardzo atrakcyjnych warunkach finansowych (wszystko ze względu na niskie stopy procentowe). Co jeśli jednak się rozmyślimy i postanowimy się wycofać z kredytu? Czy taki krok nas coś kosztuje?
Każdy ma prawo do wycofania się
Zgodnie z zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim każdy kredytobiorca może odstąpić od umowy kredytowej (z wyjątkiem przedsiębiorców). Nie trzeba nawet podawać przyczyn takiego odstąpienia. Kiedy takie przepisy działają? Jeśli rozmyślimy się i postanowimy wycofać z kredytu w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Co istotne, rezygnacja z kredytu w tym terminie nic nas nie kosztuje.
Procedura odstąpienia od kredytu
Procedura odstąpienia od kredytu konsumenckiego jest prostsza niż myślimy. Wśród dokumentów, które otrzymaliśmy od banku podpisując umowę kredytową, znajduje się również wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Wystarczy ten wzór wypełnić i przesłać go na podany przez bank adres lub przekazać w oddziale banku. Co najważniejsze, w przypadku drogi pocztowej liczy się data nadania przesyłki, więc nawet jeśli dojdzie ona 15 lub 16 dnia, to i tak nasze oświadczenie będzie ważne.
Koszty rezygnacji z kredytu
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, samo wycofanie się z kredytu nic nas nie kosztuje. Trzeba jednak pamiętać, że naszym kosztem są odsetki obejmujące okres od wypłaty kredytu do dnia jego spłaty. Zgodnie z przepisami na oddanie pożyczonych środków wraz z odsetkami mamy 30 dni od złożenia oświadczenia o rezygnacji. Jeśli przedłużymy ten okres, to bank będzie nam naliczał dodatkowe odsetki, co oczywiście zwiększy nasze zobowiązanie. Dodatkowe wydatki, które mogą się w takiej sytuacji pojawić, to koszty opłat administracyjnych oraz notarialnych.
Wycofanie się z kredytu jest proste, ale należy pamiętać o 14-dniowym terminie. Warto również zadbać o jak najszybszą spłatę należności po to, aby niepotrzebnie nie powiększać kosztów zwrotu pożyczki.