Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Jak skorzystać z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Jak skorzystać z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Osoby mające problemy ze spłatą rat kredytu mieszkaniowego będą mogli otrzymać pomoc finansową. Od 19 lutego 2016 roku rusza program polegający na oferowaniu nawet półtorarocznych wczasów od spłaty kredytu. W jaki sposób otrzymać pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ma polegać na spłacaniu rat kredytu przez 18 miesięcy. Kredytobiorca, który nie radzi sobie ze swoim zadłużeniem, może uzyskać miesięcznie 1500 zł na pokrycie swojego bieżącego zobowiązania. W przypadku, gdy rata kredytu przewyższa kwotę pomocy, wtedy resztę dłużnik musi pokryć ze swojej kieszeni. Wsparciem programu mają być objęci wszyscy kredytobiorcy, niezależnie od tego, w jakiej walucie spłacają kredyt.

Wsparcie trzeba zwrócić

Wsparcie udzielone z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest pożyczką zwrotną. Oznacza to, że po okresie pomocy kredytobiorca musi dalej sam spłacać kredyt, a do tego po kolejnych 2 latach karencji będzie musiał zacząć zwracać kwotę udzielonego wsparcia. Na zwrot tych pieniędzy beneficjent ma 8 lat. Wsparcie z Funduszu jest nieoprocentowane, więc kredytobiorca musi zwrócić tylko tyle pieniędzy, ile wykorzysta.

Kto może skorzystać z pieniędzy Funduszu?

Pomoc z Funduszu nie będzie udzielana każdemu, lista osób, które mogą skorzystać z wsparcia jest ściśle określona. Na pomoc FWK mogą liczyć:

  • kredytobiorcy bezrobotni – w tym przypadku znaczenie ma status bezrobotnego otrzymany w urzędzie pracy. Zdyskwalifikowane zostaną przy tym osoby, które same zwolnią się z pracy;
  • kredytobiorcy, których miesięczna rata kredytu przekracza 60% miesięcznego dochodu w gospodarstwie domowym;
  • kredytobiorcy, którzy po opłaceniu raty mieliby prawo do świadczeń z pomocy społecznej;
  • kredytobiorca pobierający świadczenie z ubezpieczenia od utraty pracy, może skorzystać z wsparcia dopiero po zakończeniu pobierania odszkodowania.

Dodatkowo z pomocy z Funduszu mogą skorzystać tylko osoby, które nie posiadają na własność żadnego domu lub mieszkania poza tym spłacanym za pomocą kredytu.

Gdzie złożyć wniosek o wsparcie?

Wniosek o uzyskanie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy złożyć do banku, w którym posiadamy kredyt mieszkaniowy. Po weryfikacji wniosku przez bank kredytobiorca zawiera umowę o czasową spłatę kredytu z instytucją finansową. Następnie dokumenty trafiają do Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest odpowiedzialny za wypłatę środków z Funduszu. Pomoc finansowa jest przelewana co miesiąc bezpośrednio na rachunek kredytowy banku.

Pomoc może zostać wstrzymana

Pomoc z Funduszu może być udzielna przez maksymalnie 18 miesięcy. Wsparcie może być jednak wstrzymane wcześniej, np. w przypadku, gdy kredytobiorca przestanie spełniać warunki stanowiące podstawę do otrzymania pomocy - mogą to być sytuacje typu utrata statusu bezrobotnego.

Po 2 latach karencji kredytobiorca ma obowiązek rozpoczęcia spłaty otrzymanych środków. Wpłaty mają być dokonywane bezpośrednio na rachunek funduszu, który klient pozna w ciągu 30 dni przed terminem wymagalności pierwszej wparty.

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl