Czy w 2016 roku stopy procentowe wzrosną?
Uczestnicy rynku już od dłuższego czasu prognozują, że do końca 2016 roku stopy procentowe pozostaną bez zmian - na stabilizację wskazują komunikaty z 2015 roku, wtedy to Rada Polityki Pieniężnej deklarowała zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych. Jak będą kształtować się stopy procentowe w 2016 roku?
Według prognoz gospodarczych dla Polski na rok 2016 wzrost gospodarczy w naszym kraju ma ustabilizować się na poziomie 3,5%, natomiast stopy procentowe mają pozostać na niezmienionym poziomie do końca tego roku.
Wysokość PKB
Analitycy wskazują, że pierwsza połowa roku 2016 może być słabsza dla gospodarki ze względu na to, że zostaje przykręcany kurek dopłat płynących z Unii Europejskiej, co może wpłynąć na spadek wzrostu PKB do 3%. Według przewidywań przyspieszenie gospodarcze powinno jednak nastąpić w drugiej połowie roku na skutek poluzowania fiskalnego. Podstawą tych założeń jest brak zmian stóp procentowych. Według analiz do kolejnych obniżek stóp procentowych mogłoby dojść tylko w przypadku pogłębienia deflacji lub obniżenia ścieżki wzrostu PKB. Taki scenariusz jest mimo wszystko mało prawdopodobny.
Inflacja i polityka fiskalna
PKO BP zakłada, że w roku 2016 inflacja pozostanie ujemna, przede wszystkim ze względu na wygaśnięcie spadku cen surowców z końca 2015 roku. Dodatkowo duże znaczenie w tym względzie będzie miała polityka fiskalna, czyli Program 500+ oraz podatek handlowy, a także wzrost marż w bankach. Zakłada się, że rządowy impuls fiskalny ma być motorem wzrostu PKB w 2016 roku, jednocześnie równoważąc spadek publicznych inwestycji strukturalnych oraz negatywny impuls kredytowy.
Czynniki deflacyjne
Na ostatnim spotkaniu wszyscy członkowie Rady Polityki Pieniężnej zgodzili się, że w kwestii stóp procentowych lepiej nie spieszyć się z decyzją. Tym bardziej, że na tą sprawę wpływają także czynniki deflacyjne, które nie podlegają regulacjom rady. Chodzi przede wszystkim o czynniki zewnętrzne, tj. ceny paliw czy też obniżki cen żywności wynikające z kontrsankcji ze strony Rosji.
Kiedy zmiany w polskiej polityce pieniężnej?
Zmiany w polityce pieniężnej mogą nadejść w przyszłym roku. Zakłada się, że może nastąpić wzrost deficytu budżetowego do około 4%. Będzie to związane z wygaśnięciem źródeł dochodu przewidywanych na rok 2016, czyli wpływy z aukcji LTE i duże wpłaty z zysku NBP.
PKO BP przewiduje, że deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrośnie w 2016 r. do 1,1% PKB, jednocześnie możemy spodziewać się pogorszenia salda rachunku finansowego do -2,1% PKB w efekcie trendów na globalnym rynku finansowym.