Na czym polega renta planistyczna?
Sprzedajesz działkę, której status niedawno uległ przekształceniu wskutek zmian w planie zagospodarowania przestrzennego? Uważaj na kieszeń - możesz być zobowiązany do zapłacenia renty planistycznej na rzecz gminy.
Osoby, które mają w planach sprzedaż nieruchomości, muszą nie tylko dobrze poznać wszelkie formalności związane ze zmianą jej właściciela. Niezbędne jest również zaznajomienie się ze wszystkimi potencjalnymi opłatami. Jedną z nich jest zaś renta planistyczna.
Definicja
Renta planistyczna lub opłata planistyczna jest formą daniny publicznej, którą właściciel sprzedawanej nieruchomości uiszcza na rzecz gminy. Taka opłata jest wykonywana jednorazowo. Kwestie związane z rentą planistyczną są określane przepisami Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Kiedy zapłacimy?
Właściciel nieruchomości jest zobowiązany to opłacenia renty planistycznej, gdy sprzedaje nieruchomość (lub jej część), której wartość wzrosła w wyniku wprowadzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Opłata rekompensuje gminom wydatki poniesione przy uchwalaniu takich planów. Stanowi ona również swoistą zachętę dla gmin, aby te wyzbywały się atrakcyjnych gruntów.
Renta planistyczna nie jest pobierana, jeśli własność nieruchomości zostaje przeniesiona nieodpłatnie przez rolnika na swojego następcę. Ponadto nie pobiera się jej w przypadku darowizn. Należy pamiętać, że w ostatnim przypadku przepisy są jednak interpretowane w różny sposób.
Ile i kiedy zapłacimy?
To, jak wysoka będzie opłata planistyczna, zależy od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zwykle wysokość renty planistycznej jest określana procentowo w relacji do wzrostu wartości nieruchomości. Przepisy ustawy stwierdzają, że renta musi być wyższa niż 0%, ale nie może przekraczać 30% wartości gruntu. Jeśli więc chcemy się dowiedzieć, ile dokładnie zapłacimy, należy sprawdzić stawkę ustaloną przez radę gminy, w której znajduje się nasza nieruchomość. Możemy również wystąpić do gminy z prośbą o ustalenie wysokości renty przed sprzedażą działki lub budynku.
Sprzedający nieruchomość ma obowiązek zapłaty renty planistycznej w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie nowego planu miejscowego.