Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Rodzaje testamentów w Polsce

Rodzaje testamentów w Polsce

Każda pełnoletnia osoba może dowolnie rozporządzać swoim majątkiem na wypadek swojej śmierci - za pomocą testamentu. Niewiele osób jednak wie, jakie rodzaje testamentów obowiązują w polskim prawie.

Testament to czynność prawna, jednostronna i osobista, nieskierowana do konkretnego adresata. Pamiętajmy, że tylko oryginał testamentu jest testamentem w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Każdy odpis testamentu zwykłego, chociażby był własnoręcznie napisany przez spadkodawcę, nie jest testamentem.

Rodzaje testamentów

Prawo spadkowe obowiązujące w Polsce rozróżnia dwa rodzaje testamentów: zwykły oraz szczegółowy. W pierwszej kategorii znajduje się testament: notarialny, holograficzny i alograficzny. Dokumenty tego typu mogą być sporządzone przez każdą osobę posiadającą zdolność do czynności prawnych. Natomiast do drugiego rodzaju testamentów zaliczamy: testament ustny, podróżny i wojskowy. Tego typu dokumenty mogą być sporządzone tylko w wyjątkowych sytuacjach. Testament szczególny posiada moc prawną tylko przez sześć miesięcy po zakończeniu okoliczności uzasadniających niezachowanie formy testamentu zwykłego.

Testamenty zwykłe

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce spadkodawca może sporządzić testament własnoręcznie, z własnym podpisem i datą. Jest to tzw. testament holograficzny. W celu utrzymania ważności takiego dokumentu najlepiej jednak sporządzić go w formie notarialnej. Wtedy spadkodawca ma pewność, że wydane przez niego w testamencie dyspozycje zostaną wykonane. Obowiązkiem notariusza jest sprawdzenie tożsamości osoby sporządzającej testament oraz jej zdolność do podejmowania takich decyzji. Wśród testamentów zwykłych wyróżniamy także testament alograficzny. Ten rodzaj testamentu polega na złożeniu oświadczenie w obecności dwóch świadków oraz jednej z osób uprawnionych do tego typu czynności - mogą to być wójt, burmistrz, prezydent miasta lub kierownik urzędu stanu cywilnego.

Testamenty szczególne

Testament ustny może być sporządzony tylko w wyjątkowych okolicznościach, np. gdy zaistnieje obawa nagłej śmierci spadkodawcy. Ten typ testamentu może być także wykorzystany w przypadku osób sparaliżowanych, a także niemogących lub nieumiejących pisać. Testament podróżny może być sporządzony przez dowódcę lub zastępcę dowódcy statku, samolotu. Dodatkowo przy tego typu czynności muszą być obecni dwaj świadkowie. Testament wojskowy może sporządzony tylko w czasie wojny lub przedwojennej mobilizacji. Może być on napisany na prośbę osoby wojskowej przez wojskowego sędziego w obecności jednego lub trzech świadków.

Ilona Maciejuk

Ilona Maciejuk Ekspert comperia.pl