Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Sztabki czy monety - jak kupować złoto?

Sztabki czy monety - jak kupować złoto?

Osoby zainteresowane lokowaniem pieniędzy w kruszce szlachetne, często zastanawiają się, jaki sposób inwestowania wybrać - do najpopularniejszych metod należy kupowanie złotych sztabek lub monet. Oba sposoby mają tyle samo przeciwników co zwolenników. W jakiej formie zatem kupować złoto, by zyskać najwięcej?

Sztabki czy monety? To problem wszystkich zainteresowanych zainwestowaniem w złoto. Co będzie lepszym wyborem, jest sprawą dyskusyjną, jednak większość inwestorów uważa, że korzystniejsze są monety pomimo tego, że są droższe od sztabek. Uncja złota u największego polskiego dealera w sztabkach jest jednak tańsza o 3,5%, od tej zawartej w monetach.

Złote sztabki

Obecnie około 60 mennic produkujących złote sztabki posiada akredytację LBMA - London Bullion Market Assotiation, kolejne 50 jest zrzeszonych w krajowych organizacjach lub giełdach towarowych. Akredytacja stanowi potwierdzenie jakości produkowanych sztabek. Największym walorem złotych sztabek jest ich duża płynność i niska w porównaniu do monet cena. W przypadku, gdy będziemy chcieli sprzedać posiadane sztabki, nasza strata cenowa będzie niższa niż przy monetach. Większa płynność sztabek bierze się z tego, że są one chętniej kupowane niż monety. Defektem tego typu produktu jest jednak kwestia zabezpieczeń. Sztabki są sprzedawane w czystej, złotej formie lub w bezpiecznym opakowaniu z certyfikatem. Dodatkowo kupując złote sztabki, trzeba uważać na podróbki. Zdarzają się sztabki z nawierconymi otworami, w których znajduje się wolfram, produkt stosowany do oszukiwania w złocie, ponieważ ma taka samą jak ono wagę. Kupując sztabki, warto także zadbać o ich rozpoznawalność - najlepiej inwestować w wytopy ze Szwajcarii, np. z oznaczeniem PAMP czy Argor-Heraeus. Każda sztabka powinna być zaopatrzona w indywidualny numer, wagę, próbę i musi być zamknięta w hermetycznym opakowaniu.

Złote monety

Na rynku jest mnóstwo złotych monet, jednak w przypadku inwestycji najlepiej skupić się na popularnych monetach jednouncjowych. Monety mniejsze są dużo droższe, a dodatkowo mniej płynne. Kolejnym atutem monet jednouncjowych jest łatwość potwierdzenia ich autentyczności, np. przez test rezonansowy. Decydując się na inwestowanie w monety, powinniśmy skupić się na tych najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Należą do nich:

  • Krugerrany z RPA,
  • Liście Klonowe z Kanady,
  • Australijskie Kangury czy Koala,
  • Wiedeńskie Filharmoniki,
  • Amerykańskie Orły.

Gdy chcemy zainwestować w złoto, niezależnie od tego, czy wybierzemy monety, czy też sztabki, przede wszystkim powinniśmy wybrać sprawdzone źródło zakupu. Najlepiej wybrać dobrego dealera lub osobiście w dużych miastach w siedzibie sprzedawcy, wcześniej umawiając się telefonicznie.

Tomasz Słupczyński

Tomasz Słupczyński Ekspert comperia.pl