Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Rodzaje obligacji korporacyjnych

Rodzaje obligacji korporacyjnych

Obligacje korporacyjne są emitowane w celu pozyskania kapitału przez spółki, stanowiąc sposób na wysokie zarobek dla inwestorów. Jakie wyróżniamy rodzaje obligacji korporacyjnych?

Obligacje to papiery wartościowe, które są emitowane w seriach. Firma emitująca tego typu papiery staje się dłużnikiem wobec właściciela obligacji. Pod względem rodzaju remitenta obligacje dzielą się na te emitowane przez Skarb Państwa, tzw. skarbowe, oraz te wydawane przez spółki: akcyjne, komandytowo-akcyjne czy z ograniczoną odpowiedzialnością, są to tzw. obligacje korporacyjne.

Czym są obligacje korporacyjne?

Obligacją korporacyjną nazywamy dokument, poprzez wykupienie którego nabywca papieru wartościowego pożycza firmie-emitentowi określone środki finansowe. W zamian za tą usługę, spółka emitująca obligacje zobowiązuje się po określonym czasie wykupić papiery wartościowe od ich nabywcy.

Sposób naliczania odsetek

Obligacje korporacyjne dzielimy także zależnie od sposobu naliczania odsetek. Rozróżniamy następujące rodzaje:

  • obligacje o stałym oprocentowaniu;
  • obligacje o zmiennym oprocentowaniu – w tym typie obligacji oprocentowanie zmienia się zależnie od sytuacji na rynku;
  • zerokuponowe – w ich przypadku emitent z góry określa kwotę, po jakiej wykupi papiery wartościowe w momencie umorzenia. Podczas ich sprzedaży ustanawia jednak dyskonto, które staje się zyskiem nabywcy.

Obligacje o dłuższym terminie wykupu są dużo bardziej podatne na zmiany stóp procentowych. Inaczej jest z obligacjami o zmiennym oprocentowaniu, ponieważ jest ono aktualizowane co kilka miesięcy. Obligacje zerokuponowe - podobnie jak obligacje o stałym oprocentowaniu - są podatne na zmianę wysokości oprocentowania.

Wysokość oprocentowania

Poziom oprocentowania obligacji w dużej mierze jest zależny od ryzyka kredytowego. Nabywca obligacji powinien ocenić wypłacalność emitenta na podstawie jego dotychczasowej historii, relacji z inwestorami, wyników finansowych oraz ratingu.

GPW kilka lat temu uruchomiła giełdę obligacji zwaną Catalyst. Na jej rynku są dostępne różne obligacje, z rozpiętością pod względem wysokości oferowanych odsetek:

  • najniższe odsetki na poziomie 3-4 %  oferują obligacje Skarbu Państwa oraz spółek zależnych tj. Bank Gospodarstwa Krajowego;
  • trochę wyższe oprocentowanie, 5-7% oferują obligacje komunalne (miejskie) oraz obligacje korporacyjne emitowane przez największe firmy zazwyczaj notowane na GPW;
  • najwyższą rentownością sięgającą nawet kilkunastu procent osiągają obligacje emitowane przez małe firmy. Są to emisje o wartości nieprzekraczającej 2-3 mln zł.

Renata Grochowska

Renata Grochowska Ekspert comperia.pl