Kosztem nie kredyt, a odsetki: zasady rozliczania podatku 2016
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, może wliczyć w koszty wydatki poniesione na spłatę kredytu. Jak zatem rozliczyć kredyt i odsetki w roku 2016?
Zgodnie z przepisami z 1991 roku do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Kosztem mogą być tylko wydatki, których poniesienie zostaje w związku z uzyskaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodu. Są nimi zaś wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Kosztem odsetki od kredytu
Zgodnie z przepisami do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczać wydatków poniesionych na zaciągnięcie kredytu, wyjątek stanowią tylko skapitalizowane odsetki od kredytów.
Kwota kredytu, w momencie jej otrzymania, a także zwrotu, nie ma wpływu na powstanie przychodów lub kosztów podatkowych. Koszt stanowią jednak opłaty związane z kredytem, w tym także odsetki. Aby przedsiębiorca mógł zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodu i zaksięgować taką kwotę w kosztach, muszą zostać spełnione określone przez ustawodawcę warunki:
- środki z kredytu muszą zostać wykorzystane dla celów działalności gospodarczej,
- uzyskane zobowiązanie musi być właściwie udokumentowane,
- w koszty można zaliczyć tylko odsetki już zapłacone.
Kredyty firmowe i konsumpcyjne
Przedsiębiorca często zaciąga kredyty tzw. firmowe w celach inwestycyjnych. Tego typu kredyty już z samej nazwy są przeznaczane na cele firmowe. Specjalnie dla firm są tworzone tego typu produkty bankowe, które dodatkowo uwarunkowane są dogodnymi warunkami oraz niższymi kosztami obsługi. Często jednak firmy, które nie mogą uzyskać kredytów z przeznaczeniem dla przedsiębiorstw, decydują się na pożyczki konsumpcyjne. Odsetki od obydwu rodzajów kredytów mogą być wliczone w koszty uzyskania przychodów - warunkiem takiej czynności jest odpowiednia dokumentacja zobowiązań poświadczająca, że pieniądze zostały wykorzystane na cele firmowe.
Firmowy samochód na kredyt lub w leasingu
W przypadku, gdy przedsiębiorca kupi samochód na kredyt, wtedy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć:
- zapłacone odsetki od raty kredytu,
- prowizje, opłaty manipulacyjne i opłaty dodatkowe na rzecz banku,
- koszty eksploatacji pojazdu,
- koszt zakupu pojazdu w postaci odpisów amortyzacyjnych.
Natomiast w przypadku samochodu wziętego w leasing operacyjny, przedsiębiorca ma prawo bez żadnych ograniczeń zaliczyć w koszty całość rat leasingowych, a także czynsz inicjalny i opłaty manipulacyjne.