Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj

Będzie nowa ustawa o kredytach hipotecznych! Co się zmieni?

Będzie nowa ustawa o kredytach hipotecznych! Co się zmieni?

Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą o kredycie hipotecznym, która ma rozwiązać problem zbyt częstych egzekucji komorniczych z hipotek. Kredytobiorcy zyskają dodatkowe przywilejów przypadku, gdy nie będzie ich stać na spłatę rat.

Nowa ustawa ma dostosować rynek kredytów hipotecznych w Polsce do unijnej dyrektywy MCD chroniącej prawa kredytobiorców hipotecznych. Będzie dużo zmian na plus.

Koniec opłat windykacyjnych

Banki nie będą mogły pobierać opłat za windykacje, które do tej pory stanowiły dla nich dodatkowe źródło dochodu. Opłaty często były nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do rzeczywistych kosztów ponoszonych na podejmowane akcje mające na celu odzyskanie długu.

Zamiast wypowiedzenia - restrukturyzacja

Kredytodawcy nie będą mogli już w tak prosty i szybki sposób wypowiadać umowy kredytów hipotecznych, gdy klient przestanie spłacać raty. Do tej pory wystarczyły już 2-3 zaległe płatności, by kredytobiorca mógł otrzymać wezwanie do zwrotu całości zadłużenia po wypowiedzeniu umowy przez bank. Już niedługo banki będą musiały wywiązać się z obowiązku poinformowania klienta o możliwości dokonania restrukturyzacji zadłużenia, które może rozwiązać jego trudności z płaceniem rat. Raty będą wówczas albo zawieszane na określony czas, albo zmniejszane dzięki wydłużeniu całego okresu kredytowania.

Pół roku na sprzedaż nieruchomości

Gdy do restrukturyzacji nie dojdzie (nie zechce jej klient albo nie zgodzi się na nią bank), kolejne kroki windykacyjne bank będzie mógł podjąć dopiero po co najmniej 6 miesiącach. Ten czas na umożliwić dłużnikowi sprzedaż kredytowanego mieszkania czy domu, by dzięki pozyskanym w ten sposób środkom rozliczyć się z bankiem. Spłatę ewentualnie brakującej kwoty bank będzie musiał rozłożyć dłużnikowi na dogodne raty.

Opisane zmiany mają zmniejszyć liczbę egzekucji z nieruchomości, umożliwiając kredytobiorcom pozbycie się długu na dogodnych dla nich zasadach.

Renata Grochowska

Renata Grochowska Ekspert comperia.pl