Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj
BNP Paribas
Spis treści
Osoby, które czytały o tym banku czytały także o:
Czytali rowniez...
BNP Paribas - kontakt

Historia - BNP Paribas

Bank BNP Paribas powstał z połączenia z połączenia w kwietniu 2019 r. banków BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbanku. Bank BGŻ i BNP Paribas z kolei był efektem przejęcia przez BNP Paribas  Banku BGŻ, co nastąpiło we wrześniu 2014 r. Fuzja prawna obu instytucji odbyła się 30 kwietnia 2015 r. Wkrótce potem rozpoczął się proces integracji oferty obu banków czy zmiany wyglądu placówek (m.in. ujednolicono oznakowanie ułatwiając tym samym identyfikację marki).

Historia BGŻ BNP Paribas

Bank Gospodarki Żywnościowej początki swojej historii miał już w 1919 roku. To właśnie w 1919 roku powstał Polski Bank Rolny z siedzibą w Warszawie. Także w 1919 roku powstała centrala finansowa dla istniejących kas oszczędnościowo – pożyczkowych - Centralna Kasa Spółek Rolniczych w Warszawie. W 1950 roku przekształcono część Spółdzielni Oszczędnościowo – Pożyczkowych w Gminne Kasy Spółdzielcze oraz przekształcono część Pracowniczych Spółdzielni Oszczędnościowo – Pożyczkowych w Kasy Zapomogowo – Pożyczkowe. W 1957 roku powołano do istnienia Związek Spółdzielni Oszczędnościowo – Pożyczkowych (Związek SOP).

W 1975 roku powstał państwowo – spółdzielczy Bank Gospodarki Żywnościowej w wyniku połączenia Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo – Pożyczkowych i Państwowego Banku Rolnego. W 1990 roku Bank Gospodarki Żywnościowej utracił funkcję centralnego związku spółdzielczego i od tego czasu stosunki między BGŻ i bankami spółdzielczymi regulowane były umowami cywilno-prawnymi o współpracy w oparciu o przepisy prawa bankowego. W 1992 roku Biuro Maklerskie Banku Gospodarki Żywnościowej otrzymało zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na działalność w zakresie publicznego obrotu papierami wartościowymi. W 1994 roku Bank Gospodarki Żywnościowej został przekształcony w spółkę akcyjną, i w tym samym roku rozpoczął współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 1996 roku Bank Gospodarki Żywnościowej udostępnił usługi z zakresu bankowości elektronicznej typu HOME BANKING klientom oddziałów Banku. Również w 1996 roku Bank Gospodarki Żywnościowej uzyskał członkostwo dwóch międzynarodowych systemów kartowych Europay Int. (karty EUROCARD/MasterCard) oraz VISA Int, co stworzyło możliwość wdrożenia kart międzynarodowych Business i Classic oraz uruchomienia karty płatniczej POLCARD. W 2000 roku oddziały Banku Gospodarki Żywnościowej zaczęły wydawać swoim Klientom karty Maestro. Również w 2000 roku uruchomiono usługę telefoniczną, która umożliwiała m.in. sprawdzenie stanu konta, odtworzenie ostatnich operacji, założenie lokaty terminowej ze środków zgromadzonych na koncie a także złożenie reklamacji i zastrzeżenie czeków. W 2001 roku Bank Gospodarki Żywnościowej poszerzył swoją ofertę o możliwość korzystania  z bankowości elektronicznej.

6 grudnia 2004 roku wpisano do Księgi Akcyjnej Banku nowych akcjonariuszy: Rabobank International Holding B.V. (13,76 proc.) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (15 proc.). 3 stycznia 2005 roku udział Rabobanku w akcjonariacie BGŻ zwiększył się do 35,3 proc. W sierpniu 2005 roku Bank Gospodarki Żywnościowej rozpoczął wydawanie kart redytowych Visa Classic. W 2009 roku Rabobank nabył wszystkie akcje należące do EBOR-u i posiada 59,35 proc. akcji, natomiast Skarb Państwa posiada 37,29 proc. akcji, a 3,36 proc. posiadają inne osoby fizyczne i prawne. 27 maja 2011 roku Bank Gospodarki Żywnościowej zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 15 września 2014 r. Grupa BNP Paribas przejęła kontrolę nad Bankiem BGŻ od holenderskiego Rabobanku.

Historia BNP Paribas

BNP Paribas Bank Polska to polski oddział francuskiego banku. Początek działalności tego ostatniego datuje się na 1966 r. (powstanie banku BNP), natomiast w naszym kraju Francuzi obecni są od 2009 r. (jeszcze jako BNP Paribas Fortis).

Jednakże historia działalności struktur bankowych, należących obecnie do BNP Paribas Bank Polska sięga 1990 r.  Wtedy to z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego i Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. dochodzi do zawiązania spółki o nazwie Krakowskie Towarzystwo Bankowe. Rok później Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości został strategicznym akcjonariuszem banku, który przyjął nazwę Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie S.A.

PPABank zadebiutował na warszawskiej GPW w 1994 r., a po czterech kolejnych latach doszło do podpisania umowy dot. współpracy z Fortis Bankiem (wówczas jeszcze jako Generale Bank). W 1999 r. miał miejsce szereg transakcji giełdowych, w wyniku których PPABank stał się posiadaczem 100% akcji Pioneer Polskiego Domu Maklerskiego S.A., a sam z kolei został przejęty przez Fortis Bank.

Pod taką nazwą zaczął funkcjonować od 3 lipca 2000 r. W 2001 r. nastąpiło wydzielenie w strukturach banku linii biznesowej dedykowanej do obsługi dużych przedsiębiorstw i stworzenie Centrów ds. Obsługi Średnich i Dużych Firm.

W 2008 r. włodarze Fortis Banku podpisali umowę z Dominet Bankiem, która była wstępem do działań mających umożliwić połączenie obu podmiotów. Przekształcenia kapitałowe, jakie odbyły się w 2009 r. sprawiły, że Fortis Bank, połączywszy się uprzednio z Dominet Bankiem, zmienił nazwę w BNP Paribas Fortis.

W 2010 r. Fortis Bank Polska otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na nabycie określonych aktywów klientów BNP Paribas Oddział w Polsce oraz przejęcie zobowiązań Oddziału wobec części jego klientów. 29 kwietnia 2011 r. opublikowano nową nazwę i markę banku - BNP Paribas.

5 grudnia 2013 r. Grupa BNP Paribas zawarła porozumienie w i Grupą Rabobank w kwestii nabycia akcji Banku BGŻ. 10 października 2014 r. Grupa BNP Paribas otrzymała zgodę KNF na przejęcie pakietu kontrolnego akcji banku BGŻ.