Credit Agricole Bank Polska (dawny Lukas Bank) to bank detaliczny specjalizujący się w obsłudze kredytowej klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Jego kwatera główna znajduje się we Wrocławiu, natomiast na terenie całego kraju mieści się blisko 450 placówek. Ponadto jego produkty finansowe są dystrybuowane w kilkuset innych miejscach w Polsce za pośrednictwem m.in. Centrów Kredytowych, Biur Kredytowych, Punktów Obsługi Klienta oraz Sklepów Partnera. Ponadto szyld tego banku widnieje na kilkuset urządzeniach takich jak wpłato- i bankomaty. W ostatnim czasie najmocniej promowanym produktem zdaje się być prosto liczony kredyt gotówkowy.
Historia tej instytucji jest nierozerwalnie złączona z Bankiem Świętokrzyskim S.A. oraz osobą Mariusza Łukasiewicza – swego czasu jednego z najbogatszych Polaków, który zapewniał, że w całym swoim krótkim życiu, ani razu nie zagrał na giełdzie. Powstałe w tym samym - 1991 roku podmioty gospodarcze tj. Bank Świętokrzyski oraz Lukas sp. z o.o. w kolejnych latach rozkręcają swoją działalność: bank początkowo działa tylko w województwie kieleckim, zaś Lukas we Wrocławiu. W 1994 r. dochodzi do opracowania Systemu Sprzedaży Ratalnej Lukas.
Połączenie obu firm ma miejsce 17 marca 1998 r., kiedy spółka akcyjna Lukas nabywa wyemitowane przez Bank Świętokrzyski akcje, co pozwala mu stać się inwestorem strategicznym. Dzięki temu posunięciu w sierpniu 1998 r. Polacy są świadkami zmiany nazwy na Lukas Bank Świętokrzyski S.A. Natomiast rok później mogą już zadzwonić na LukasLinię, czyli do Centrum Telefonicznych Usług Bankowych Lukas Banku, oraz zaopatrzyć się w Prywatną Kartę Kredytową afiliowaną z jednym z warszawskich hipermarketów. Do grudnia 1999 r. łączna liczba placówek Lukas Banku w Polsce sięga 67. Wiosną 2000 r. bank ten wkracza na pole bankowości internetowej, uruchamiając usługę Lukas e-Bank.
Dwie przełomowe daty dopisane do kalendarium tej instytucji to 6 lutego i 6 grudnia 2001 r. Pierwsza z nich dotyczy podpisania porozumienie pomiędzy akcjonariuszami spółki Lukas S.A. oraz przedstawicielami francuskiego inwestora Credit Agricole, którego uważa się za jedną z większych międzynarodowych grup finansowych. Porozumienie stanowi, że w rękach założyciela firmy Lukas – Mariusza Łukasiewicza pozostanie ¼ akcji banku, zaś pozostałe ¾ przejmą Francuzi. Za drugą z dat kryją się natomiast: zmiana nazwy na Lukas Bank S.A. oraz przenosiny centrali firmy do Wrocławia.
Od 2002 r. odbywa się dalsze rozwijanie oferty produktowej tego banku – z ważniejszych jej elementów wymienić należy kredyt samochodowy LUKAS Dobra Rata, kartę kredytową Maxima, kredyt mieszkaniowy, LUKAS Funduszu Stabilnego Wzrostu FIO. W 2004 r. następuje otwarcie się Lukas Banku na osoby prowadzące działalność gospodarczą, a w kolejnym roku dochodzi do zmian w strukturze organizacyjnej Grupy Lukas. W rezultacie tych przekształceń obsługą wszystkich produktów kredytowych zajmują się pracownicy Lukas Bank. W lipcu 2006 r. na ulicę polskich miast (głównie tych położonych nad Bałtykiem) wyjeżdża Lukasmobil - ważąca 7,5 tony ciężarówka mieszcząca w swym wnętrzu pełnowartościowy bank na kółkach.
Parę miesięcy później bankowcy z Lukasa próbują zjednać sobie studentów, czego wyrazem jest specjalna oferta produktowa dla młodzieży studiującej. Kolejne lata upływają pod znakiem silnej ekspansji w segmencie kart kredytowych – pojawiają się złote plastiki oraz wdrożony zostaje program lojalnościowy Furora (w zamian za płatności wykonane „kredytówką”, jej posiadacze odzyskują zwrot części kwoty przeznaczonej na zakupy). Przekształcenie centrów kredytowych w placówki bankowe oraz aktywna promocja kart kredytowych i kredytu konsolidacyjnego to główne wydarzenia roku 2009 r., zaś rozpoczęcie współpracy z wrocławskim Uniwersytetem Ekonomicznym oraz współorganizowanie akcji proekologicznych to przykłady działań CSR z 2010 r. Anno Domini 2011 przynosi nowości w postaci produktu strukturyzowanego oraz rozpoczęcia obsługi klientów korporacyjnych. W końcu września 2011 r. Lukas Bank zmienia nazwę na Credit Agricole Bank Polska.