Mamy 30 banków i ponad 2 000 ofert.
Z nami wybierzesz najlepszą.

Interesuje mnie

Porównaj
Nordea Bank
Spis treści
Osoby, które czytały o tym banku czytały także o:
Nordea Bank - kontakt

Historia - Nordea Bank

Historycznie rzecz biorąc, skandynawskie korzenie Nordea Banku sięgają 1923 roku – wtedy to został założony Sveriges Kreditbank – najstarszy podmiot z grupy banków, które pomiędzy 1997 a 2000 r. zespoliły się w jeden podmiot kapitałowy. Wśród przejętych przez norweski Nordbanken znalazły się szwedzkie, fińskie i duńskie instytucje finansowe. W rezultacie fuzji powstał gigantyczny (w skali jednego li tylko kraju) twór, którego oficjalna brzmi Nordea Bank AB. Działający na terytorium Polski Nordea Bank Polska S.A. to de facto spółka-córka tej grupy kapitałowej, albowiem posiada ona około 99 proc. udziałów w spółce notowanej na warszawskim parkiecie. Grupa Nordea prowadzi swą działalność głównie w Europie Północnej oraz w regionie Morza Bałtyckiego.

 

O Nordea Bank Polska można zacząć mówić od 1 lipca 1999 r., tj. od momentu podpisana umowy subskrypcyjno-inwestycyjnej, jaką Skandynawowie podpisali w owym dniu z włodarzami istniejącego od 1992 r. Banku Komunalnego. Ostateczne przejęcie tego podmiotu przez Nordea Bank Polska nastąpiło w 2001 r., a w niespełna dwa lata później doszło do fuzji z LG-Petro Bankiem. Rok 2001 był pierwszym, w którym to bank ten wdrożył usługi z zakresu bankowości elektronicznej adresowanej zarówno do klientów indywidualnych, jak i do firm. Liczba wszystkich klientów obsługiwanych przez tę instytucji w 2009 r. sięgała około 10 milionów, z czego ponad połowę stanowili klienci bankowości elektronicznej i e-commerce. Poza działalnością czysto bankową, w grupie Nordea obecne są także podmioty zajmujące się zarządzaniem aktywami oraz  ubezpieczeniami na życie.

 

Obecnie Nordea Bank Polska to spółka akcyjna, której siedziba znajduje się w Gdyni. Jej prezesem jest Włodzimierz Kiciński, ponadto w zarządzie banku zasiada jeszcze pięcioro osób, w tym jedna kobieta. Ciekawostkę może stanowić fakt, że w 11-osobowej radzie nadzorczej tego banku, oprócz Polaków znaleźć można także Duńczyka, dwóch Szwedów i dwóch Finów. Wyrazem bliskich związków tego banku z instytucją-matką jest fakt, że na stronie internetowej w rubryce „Kontakt” można znaleźć namiary na specjalnych doradców oddelegowanych do obsługi klientów pochodzących ze półwyspu skandynawskiego.

 

Z najnowszego zestawienia dziennika „Rzeczpospolita”, wynika, że bank Nordea (w dniu 31 sierpnia 2011 r.) zajmował 13. miejsce wśród polskich banków pod względem wysokości funduszy własnych. Na terenie naszego kraju mieści się 158 placówek tego banku, z czego prawie 1/3 zlokalizowana jest w stolicy Polski. Liczba bankomatów, w których można bezpłatnie podjąć środki z konta wynosi ponad 3,3 tys. Oprócz urządzeń tego typu będących w posiadaniu Nordea Bank Polska, klienci mogą bez żadnych opłat korzystać z bankomatów BZ WBK i eCard oraz tych należących do sieci Euronet, przy czym te ostatnie są darmowe, o ile liczba wypłat nie przekroczy dwóch w ciągu miesiąca.

 

Spośród całkiem szerokiej oferty produktowej, bankowcy z tej instytucji szczególnie mocno zachęcają do:

  • korzystania z konta Nordea Spektrum, założenia
  • poliso lokaty o nazwie Nordea Profit Plus oraz
  • zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego w jednej z trzech walut: we franku szwajcarskim, euro oraz w rodzimym pieniądzu.